Фізико-Технічний Інститут
О.В. Числов, 11 клас, Політехнічний ліцей НТУУ "КПІ", м. Київ
Науковий керівник: О.В. Буров
Педагогічний керівник: Т.Г. Чижська
Сонце є найбільшим джерелом розвитку життя на Землі. Однак випромінювання Сонця має як позитивні, так і негативні ефекти на живі організми і зокрема, людей, як, наприклад, радіаційна дія сонячного вітру. Але останнім часом перед людством постає питання тривалих польотів астронавтів та, можливо, польотів до інших планет. Тому важливо максимально детально дослідити фактори впливу на астронавтів поза геомагнітним полем Землі та пов’язані з цим можливі ризики для їхнього життя та здоров’я. Вплив Сонця на здоров’я людини досліджується практично 100 років і накопичена велика кількість відповідних фактів. У той же час важливо дослідити вплив на розумову діяльність людини на Землі з боку сонячного вітру (насамперед, його протонної складової, яка має як позитивний, так і негативний ефект, що було встановлено в дослідженнях останніх років).
Метою нашої роботи є дослідження можливого шляху фізичного впливу протонів сонячного вітру різних характеристик (на Землі та поза геомагнітним полем) на розумову діяльність людини та організм в цілому.
Актуальність даної роботи полягає у тому, що вона вказує на можливі ризики для здоров’я екіпажів космічних кораблів, які на довгий період покидають ГМП Землі та піддаються більш активному впливу сонячного вітру.
Новизна даної роботи полягає у тому, що подібні дослідження ще не проводились. Адже вважається, що геомагнітне поле Землі цілком захищає нас від згубної дії сонячного вітру, а проблема впливу сонячного вітру на астронавтів, що тривалий час перебувають поза межами ГМП не була настільки нагальною. З іншого боку, виявлений у роботах Бурова О.Ю. з колегами ефект нелінійного характеру впливу СВ на ефективність розумової діяльності, не пояснює механізму такого впливу, який може бути суттєвим. В той же час відомі дані щодо існування вторинних протонів, які «вибиваються» із захисної оболонки геомагнітного поля протонами сонячного вітру, що може пояснювати зазначений ефект.
Матеріали дослідження
Результати експериментальних досліджень впливу протонної компоненти СВ на когнітивну діяльність професійних програмістів та учнів шкіл.
Методи дослідження
Пошук та аналіз опублікованих даних щодо поставленої проблеми, аналіз експериментальних даних щодо зв’язку успішності виконання тестових завдань дослідниками з параметрами СВ, аналіз можливих фізичних механізмів впливу радіації низької енергії на прикладі протонної складової СВ на живі об’єкти на поверхні Землі.
Перелік посилань: